piatok 28. septembra 2012

Postup: Prenos obrázkov z papiera na pečenie

Mnohé ma kontaktujete na môj mail ohľadne postupu na prenos motívov, pomocou papiera  na pečenie. Je to oveľa lacnejšia alternatíva prenosu obrázkov cez transferový papier a navyše veľmi jednoduchá, samozrejme, pokiaľ máte doma všetko potrebné vybavenie k uskutočneniu tohto postupu. Musím vás ale upozorniť, že pokiaľ tento motív nanášate už na zalakovaný nábytok či krabičku, môžu vzniknúť nepekné bubliny a lak zožltne! Preto si to najskôr vyskúšajte na rovnako spracovanom kúsku dreva. Akrylová farba tento postup znáša bezproblémovo, ale nesmiete dlho prežehľovať jedno miesto, mohli by ste ho spáliť.

Čo sa týka výsledného efektu, vidíte ho na fotografiách. Na skle vám vznikne jemný otlačok, takže nezabúdajte, že písmo by malo byť ľahko čitateľné a nie príliš malé. Na sklenené povrchy je nažehľovanie o čosi náročnejšie ako na drevo, pretože povrch je hladký a šmykľavý, preto treba pracovať obzvlášť opatrne a trpezlivo.

Zo skúseností žienok, ktoré tento postup robili viem, že s atramentovou tlačiarňou mali problém, neviem či našli výnimky, ale najlepšie funguje s laserovou tlačiarňou.Takže, aby som toľko nezdržiavala, tu je spomínaný postup:


Nažehľovanie z papiera na pečenie nie je zložité, chce to iba šikovnú žehličku, lepiacu pásku a trpezlivosť :)

1. v počítači si pripravíme motív, ktorý zrkadlovo otočíme,

 2. na kancelársky papier si prilepíme papier na pečenie lepiacou páskou po celej jeho hornej šírke, poriadne ju popritláčame, aby sa nám v tlačiarni neodtrhla, mohla by ju poškodiť (vlastná skúsenosť :) ),

 3. vytlačíme si motív, vystrihneme z papiera, aby nám pri práci nič nezavadzalo. Je dobré si nechať pár centimetrov miesta hore nad motívom, aby sme si ho mohli prichytiť o dózu alebo drevenú krabičku (či iný výrobok) s lepiacou páskou alebo postačia aj prsty, aby sa nám nehýbal, inak by obrázok bol "pokrivený" a potrhaný. 4. keď je prilepený, horúcou žehličkou pomaly prechádzame po papieri. Mne sa osvedčilo motív "škrabkať" špicom žehličky. Motív by sa mal odlepiť od papiera a otlačiť ,

 5. ak je hotovo, tak ho pár minút necháme vychladnúť a prelakujeme (lakom aký bežne používate), ideálne je tupovať hubkou alebo jemne prechádzať štetcom. Nešúchať! Inak by sa motív mohol začať drobiť a šúchať dole!

 - čo sa týka sklenených predmetov, na tých som motívy nelakovala
a zatiaľ tam stále sú, je to na vás-


!!!FOTOPOSTUP!!!

Motív na stiahnutie: